Sanal Veri Merkezi Nedir?

Bu dökümanda Sanal Veri Merkezi servisiyle ilgili genel bilgiler, yapısı ve özellikleri anlatılmaktadır.

Ürün Tanımı

Sanal Veri Merkezi, sağlanan sanal kaynakların ve ağların kullanıcı tarafından kendi kendisine, self-servis deneyimi ile tek bir ara yüzden yönetildiği bir altyapı servisidir. Sanal Veri Merkezi portali aracılığıyla sanal sunucular oluşturabilir, sanal sunuculara işletim sistemi kurulabilir, kontrol edebilir, konsol erişimi sağlanabilir ve uygulamaya özel ağ yapıları kurulabilmektedir. Self-servis olarak ihtiyaç duyulan firewall kuralları ve yük dengeleme kuralları oluşturabilmektedir.

Ürün / Servis Özellikleri

  • Self-servis arabirim: Sağlanan Sanal Veri Merkezi yönetici hesabı ile şirket içi kaynakların kullanımı, yapılandırması, kullanıcı ve katalog yönetimi yapılabilir.
  • Konsol erişimi: Portalden yönetilecek sanal sunucunun konsoluna erişim sağlanabilir.
  • Kapasite havuzu: Farklı veri merkezlerinde farklı amaçlara yönelik işlemci, bellek ve diskten oluşan kapasite havuzu tanımlama imkanı sağlanır. Bu sayede ihtiyaca yönelik sanal sunucularda yapılandırma değişikliği yapılabilir veya farklı havuzlarda canlı ortam ya da test ortamları ayrıştırılabilir.
  • Ağ yapılandırması: Servisle birlikte firewall, güvenlik duvarı “Fortigate Vdom” veya “Edge Gateway” sayesinde self-servis olarak güvenlik duvarı kural tanımı, yük dengeleme vb. hizmetlerden yararlanılabilir. İzole ağlar oluşturulup daha güvenli uygulama altyapıları oluşturulabilir. (Not: Firewall hizmeti satın alınması durumunda kullanılabilir.)
  • Kullanıcı yönetimi / yetkilendirme: Firma içi farklı rollerde kullanıcılar tanımlanarak sınırlı yetkilerle ortamın daha verimli kullanılması sağlanabilir.
  • Var olan VM servislerine erişim: Dış ağ tanımı yapılarak veri merkezinden alınan diğer servislere (güvenlik servisleri, barındırma hizmeti ağı, MPLS vb.) erişim sağlanabilir.
  • Yedekli altyapı ile sürekli erişilebilirlik: Teknotel Telekom veri merkezlerinde işletilen yedekli altyapı ile kesintisiz servis alabilirsiniz. Elektrik kesintisi, ağ kesintisi ya da fiziksel sunucuların bakımı, yenilenmesi gibi problemleri düşünmek zorunda kalmazsınız.
  • Maliyet avantajı sağlar: İlk yatırım maliyeti ihtiyacını ortadan kaldırır.

Servisin Kullanımı

Servisin kullanılabilmesi için Teknotel Telekom ‘dan ağ hizmeti ve en az bir tanımlı kapasite havuzu (işlemci,bellek ve disk kapasitesi) alınması zorunludur.

Genel Altyapı

Uygulama katmanı olarak “VMware Cloud Director (CD)” ürünü kullanılmaktadır.

Daha fazla bilgi ve detay için lütfen “Sanal Veri Merkezi SSS” sayfamızı ziyaret ediniz.

Dökümanda anlatılan özelliklerin teknik terimler için Terimler-Kavramlar Sözlüğünden faydalanabilirsiniz.