Edge Gateway Nedir?

Sanal Veri Merkezi kurulumu yapıldığında her lokasyonda (fiziksel veri merkezinde) yüksek erişilebilir (yedekli olarak) bir adet Edge Gateway ve bir adet bu Edge Gateway‘e bağlı Organizatin Network ile hazır teslim edilir. Bu Organization Network:

  • Tek bir organizasyon için aynı lokasyondaki OVDC’lerin tamamında kullanılabilir. Bu sayede farklı amaçlarla satın alınmış olan OVDC’lerdeki sanal sunucular aynı network üzerinde çalışabilir.
  • Kurulum sırasında tanımlanmış subnet daha sonra organizasyon yöneticisi tarafında değiştirilebilir.
  • Her Edge Gateway bir bacağı Sanal Veri Merkezi internet çıkışına bağlıdır.
  • İnternet çıkışı için 1 adet IP ve organizasyon içi kullanılan IP’leri NAT’lamak için 1 adet real IP kurulum aşamasında atanmaktadır.
  • Veri Merkezi İnternet ürünü alınmamışsa için asgari bir bant genişliği tanımlanır.
  • Veri Merkezi İnternet ürününü maksiumum 100Mbit olarak tanımlananabilmektedir.

Edge Gateway üzerinden aşağıdaki işlemler yapılabilmektedir.

  • Firewall, SNAT, DNAT, DHCP, Routing, Load Balancer, VPN, SSL-VPN Plus

Edge Gateway yalnızca Sanal Veri Merkezi (SVM) hizmeti alan müşterilerin kullanımına sunulabilir.

Veri merkezi, Co-Location, Sunucu Barındırma, Metro Ethernet, ADSL vb. gibi fiziki hizmet alan müşteriler Forti Vdom servisinden faydalanabilir.

Edge Gateway SSL-VPN Plus için Ms-Windows ve Linux client bulunmaktadır. Mac, IOS ve Android uygulaması bulunmamaktadır. SSL-VPN servisi için Mac, IOS veya Android kullanacak olan müşterilerin Forti Vdom ve Client to Site SSL-VPN aboneliği almaları gerekmektedir.

Forti Vdom hem fiziki servislerde hem de sanal servislerde kullanılabilir.

Dökumanda anlatılan özelliklerin teknik terimler(SNAT, DNAT, Firewall, Load Balancer gibi) hakkındaki açıklamaları SSS/FAQ ve Terimler-Kavramlar Sözlüğünden faydalanabilirsiniz.