Sunucu kurulumunuz sırasında Network ayarları yapmalısınız. Yapılmadığı zaman internete çıkmanız mümkün değildir. Bu yazımızda VcloudDirector ortamınızda yer alan sunucularınızda LAN oluşturma işlemlerini açıklayacağız. İlk aşamada yaptığınız düzenlemeyi sonradan değiştirmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Örnek olarak; VCD’ye giriş yapıp sol sekmeden oluşturulan network’u görmemiz için network sekmesine tıklıyoruz.

Daha sonrasında aşağıdaki görselden tarafımızdan oluşturulan network IP’sini öğreniyoruz.

Oluşturulan network için sunucunun network’u tanumlanması için görseldeki gibi NICs kartına gelip edit diyoruz.

  • NICs ekleme işlemleri için sunucunun Power Off olması gerekmektedir.

 

Edit dedikten sonra New diyip NIC kartını ekliyoruz. Sonra görseldeki gibi Adaptör tipini, oluşturulan network’u, IP Mode’unu ve IP bloğumuzdan boş olan IP’yi giriyoruz. Save diyip kaydediyoruz.

  • Eğer IP girmeyip IP’yi otomatik almasını istiyorsak IP Mode’unu DHCP seçip IP girmemeniz yeterli olacaktır.

Sonra sunucumu tekrardan açıp Denetim Masası/Ağ ve İnternet/Ağ Bağlantıları dizinini açıp Ethernet ayarlarına sağ tıklayıp Özellikler diyoruz. Görseldeki gibi IPv4 ayarlarına tıklayıp özelliklere tıklıyoruz. IP ayarlarına statik IP adresi kısmına verilen IP bloğundan boş bir IP veriyoruz. Alt Ağ Maskesi kısmına Subnet Mask’a subneti kaç ise değerini yazıyoruz. Varsayılan Ağ Geçidi kısmına ikinci görselde olan tarafınıza hangi bloktan IP verildiyse onun gateway adresini yazıyoruz. Ardından Tamam’a tıklıyoruz.