Keycloak Two-Factor Authentication Nedir?

Keycloak, uygulamaları ve hizmetleri güvence altına almak için güvenilir ve kolay bir yol sağlar. Keycloak ile, tek seferlik parolalar (OTP) içeren Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama’yı (MFA) kullanıma sunmak kolaydır. Varsayılan olarak, Keycloak çok faktörlü kimlik doğrulama, yalnızca bir kimlik doğrulama uygulaması aracılığıyla sağlanan zamana dayalı OTP’yi (TOTP) destekler.

Teknotel olarak Keycloak Two-Factor Autentication’ı nasıl müşteri deneyimlerine sunuyoruz hepsini bu yazımızda görebilirsiniz.

Keycloak İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Keycloak, aşağıdakileri kullanarak kullanıcıların kimliğini doğrular:

  1. Parola
  2. Tek kullanımlık parola (OTP)

Google Authenticator veya FreeOTP tarafından oluşturulan bir kerelik şifre ile tek kullanımlık parolanızı üretebilirsiniz. Uygulamayı telefonuna kurmanız gerekiyor.

Teknotel Tarafından ilgili çalışmalar arka planda tamamlanmaktadır. Ve müşterilerimize bilgiler iletilmektedir.

Tek seferlik kurulum

Kullanıcı adı parola doğrulamasının tamamlanmasının ardından bir kullanıcının Mobil Kimlik Doğrulayıcı’yı kurması gerekir:

karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir.

 

QR kodu okutarak aktivasyonu tamamlayabilirsiniz.

Bu adımdan sonra güvenlik açısından parolanızı değiştirmeniz istenecektir. İlgili değişikliği yapabilirsiniz. Bir defaya mahsustur.

 

Ve bu şekilde Keycloak Two-Factor Authentication kullanarak sisteme login olmuş oluyorsunuz.

Artık sisteme login olmak istediğinizde aşağıdaki ekranlar ile karşılaşacaksınız.

Telefonuza gelecek kodu ise aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Kullanıcı adı parola doğrulamasının tamamlanmasının ardından bir kullanıcının Bir kerelik kod sağlaması gerekir. Gelen kodu Tek seferlik kod alanına girdiğinizde sisteme login olmuş olacaksınız.