Veeam Backup & Replication , bu dosyalardan herhangi biri silinirse veya veri deposu bozulursa VM dosyalarını (.VMX, .VMXF, .NVRAM, .VMDK dahil) geri yüklemenize yardımcı olabilir. Bu seçenek, örneğin VM yapılandırma dosyanız eksik olduğunda ve onu geri yüklemeniz gerektiğinde, tüm VM geri yüklemesine harika bir alternatif sağlar. Tüm VM görüntüsünü üretim deposuna geri yüklemek yerine yalnızca belirli VM dosyasını geri yükleyebilirsiniz.

Bazen tüm sunucunun restore edilmesini istemeyebilirsiniz. Bozulan bir dosyanız, yanlışlıkla silinen veriniz olduğunda yalnızca File restore yapmanız yeterli olacaktır.

Bu yazımızda Teknotel’in sağladığı Veeam Backup and Replication’ın avantajlı özelliğinden bahsedeceğiz.

Sunucu üzerindeki klasörü delete ederek işleme başlayabiliriz.

Data Protection with Veeam Alanına Giriş Yapın!

Files Alanından Silinen Dosyanızı Bulun!

Dosyaları Orijinal Konumuna Geri Yükleme

Dosyaları ve klasörleri orijinal konumuna geri yüklemek için Veeam Backup tarayıcısında bir dosya veya klasöre sağ tıklayın ve aşağıdaki komutlardan birini seçin:

 

  • Yedeklemeden geri yüklenen dosyayla dosya paylaşımındaki orijinal dosyanın üzerine yazmak için Geri Yükle Üzerine Yaz öğesini seçin .
  • Yedekten geri yüklenen dosyayı orijinal dosyanın yanına kaydetmek için Geri Yükle Sakla öğesini seçin .

Veeam Backup & Replication , orijinal dosya adına _RESTORED_YYYYMMDD_HHMMSS son ekini ekler ve geri yüklenen dosyayı orijinal dosyanın bulunduğu klasörde saklar. 

Restore işleminden önce Administrator Passwd girmeniz istenecektir. Gelen ekranda User/Passwd girdiğinizde işlem başlayacaktır. Aşağıdaki görselden “Restore in Progress” görebilirsiniz.

Ve restore işlemi tamamlanmıştır.

Sunucu içerisinde login olduğunuzda klasörün geldiğini görebilirsiniz.