Teknotel Telekom Sanal Veri Merkezleri Arası Replikasyon

VM/vAPP Replikasyonu Başlatma

Sunucu Limitleri

Replikasyon yapabilmek sunucuların maksimum kapasitelerinin aşağıdaki gibi olması tavsiye edilir. Bu kapasitelerin aşılması durumunda replikasyonların başlamaması veya RPO violation hataları gibi durumlara rastlanılabilir.

  • 32 GHz vCPU
  • 256 GB RAM
  • 4 TB disk

Koruma altındaki SVM’ye giriş yapıldıktan sonra açılan ekranda, aşağıdaki menüde Availability bölümü seçilir.

Açılan menüde Outgoing Replications menüsünde To Cloud sekmesine gidilir. Felaket Kurtarma lokasyonu seçildikten sonra VM/VAPP üzerindeyken NEW ‘e tıklanır.

Açılan menüde hangi VM/VAPP replike edilmek isteniyorsa seçilir. Aynı anda birden fazla VM/VAPP seçilebilir.

FK lokasyondaki SVM nin organizasyon bilgileri aşağıdaki formata uygun olarak yazılır ve devam edilir.

FK lokasyondaki OVDC seçilir.

Eğer önceden replike edilen bir VM/VAPP varsa Seed VM ile Felaket kurtarma lokasyonundaki VM/vAPP seçilip ilk replikasyon süresi kısaltılabilir.

Replike edilmek istenen VM/VAPP hangi sıklıkla replike edilmek istendiği Target Recorvery Point Objective (RPO) ile belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu menüde karşı lokasyondaki Storage Policy seçilir. Eğer tutarlı bir replikasyon gönderilmek isteniyorsa Enable Quiesce enable edilmelidir. Bu menünün aktif olabilmesi için VM’de VMtools yüklü olmalıdır.

Scheduling ile ilk replikasyonun ne zaman başlatılacağı seçilir. Immediately ile hemen başlatılabilir.

Yapılan işlemlerin bir özetinden sonra Finish ile replikasyon başlatılır.

Failover

Failover işlemi koruma altındaki VM/VAPP’ın erişilemez yani Felaket Kurtarma senaryosu durumunda kullanılmalıdır.

Felaket Kurtarma lokasyonundaki SVM adresine giriş yapılır ve Availability bölümü seçilir. Açılan menüde daha önceden başlatılan replikasyonlar Incoming Replications tabında From Cloud sekmesinde görülebilir.

Hangi VM/VAPP felakat yaşıyorsa replikasyon seçiliyken üst menüdeki Failover butonu tıklanır.

Açılan menüde ilgili VM/VAPP’ın hangi şartlarda açılacağı belirlenir. Ayrıca Felaket Kurtarma lokasyonunda hangi organizasyon network’ün açılacağı seçilir ve devam edilir.

Recovery point varsa seçilir yoksa devam edilir.

Yapılan işlemlerin bir özeti görüldükten sonra Finish ile VM/VAPP Felaket Kurtarma lokasyonunda açılması sağlanır.

Reverse

Koruma altında olan lokasyondaki sorun giderildikten sonra VM/VAPP’ler koruma altındaki lokasyona geri gönderilmelidir. Bu sebeple FK lokasyonunda SVM’ye giriş yapılır ve Incoming Replications menüsü altında yer alan ‘Fail-Overed’ durumundaki replikasyon seçilir. Sonrasında üst menüden Reverse tıklanır.

Koruma altında olan SVM’deki organizasyon bilgileri aşağıdaki formata uygun olarak yazılır ve Reserve’ e tıklanır. Böylece replikasyon FK lokasyonundan Koruma altındaki lokasyona doğru tekrar başlatılır.

Migration

Reverse işlemi ile FK lokasyonundan Koruma altındaki lokasyona doğru yapılan replikasyon bittikten sonra replikasyon işlemi Outgoing Replications menüsü altına to Cloud’a taşınır.

İlgili VM/VAPP için planlı bir çalışma zamanı alındıktan sonra üst menüden Migrate seçilir. Böylece VM/VAPP Koruma altındaki lokasyona planlı şekilde taşıma işlemi yapılabilir.

Migrate tıklandıktan sonra VM/VAPP Power/Poweroff olarak mı açılacağı ve hangi Organizasyon network’ünde açılacağı seçilir.

Yapılan işlemlerin bir özeti görünür ve Finish ile devam edilir.

Yapılan bu işlem ile VM/VAPP, otomatik olarak FK lokasyonunda kapatılıp son değişen veriler eşitlendikten sonra Koruma altındaki lokasyonda ilgili önceden seçilen organizasyon networkte Power On edilir.

Reprotect

VM/VAPP koruma altındaki lokasyona taşındıktan sonra Replikasyon tekrar koruma altındaki lokasyondan FK lokasyonuna yapılması gerekmektedir.

FK lokasyonundaki SVM’de Outgoing Replications menüsü altındaki to Cloud sekmesinde ilgili VM/VAPP replikasyonunda üst menüden Reprotect’ e tıklanır.

Açılan menüde ilgili VM/VAPP ‘in bilgileri yer alır. Reprotect ile işlem başlatılır.

Bu işlem ile Replikasyon Koruma altındaki lokasyondan FK lokasyonuna doğru başlatılır. Replikasyon işlemi FK lokasyonunda SVM’de Incoming Replications menüsü altına taşınır.

Test Failover

Koruma altındaki VM/VAPP replikasyonu tamamlandıktan sonra istenildiği zaman VM/VAPP’leri FK lokasyonundaki test organizasyon network’ünde açabilirsiniz. Bunun için Koruma altındaki SVM’de Outgoing Replications altında to Cloud sekmesinde replikasyonu seçmelisiniz.

İlgili replikasyon seçiliyken üst menüde Test Failover’ e tıklanır.

Açılan menüde VM/VAPP hangi test organizasyondan açılacağı seçilip devam edilir.

Seçilen VM/VAPP son değişikliklerin replike edilmesi için Synchronize all VMs to their current state sekmesi seçilir.

Yapılan işlemlerin özeti görüldükten sonra Finish denir. Böylece VM/VAPP, FK lokasyonunda Test Organizasyon Network’ünde açılır.

VM/VAPP açıldıktan sonra gerekli test ve kontroller yapıldıktan sonra replikasyon üzerinde üst menüden Test Cleanup’a tıklanır.

Açılan menüde Cleanup seçilir. Bu işlem ile FK lokasyonundaki SVM’de açılan test sunucusu kapatılıp replikasyon kaldığı yerden devam ettirilir.

Replication Task ve History

Replication Tasks menüsü ile hata alan ya da biten işlerin bilgilerini görebilirsiniz. Tek ekrandan Koruma altındaki ve FK lokasyonunundaki tüm işleri görebilirsiniz.

Ayrıca devam eden replikasyonun loğlarını veya işleri görmek isterseniz aşağıdaki menüde History sekmesini kullanabilirsiniz.

Dökümanda anlatılan özelliklerin teknik terimler için Terimler-Kavramlar Sözlüğünden faydalanabilirsiniz.