1) Sanal Sunucu Yedeğini Teknotel Bulut’a Gönderme

Veeam Backup and Recovery (VBR) yazılımı üzerinde ekli olan VMware vSphere ortamındaki VM’lerin yedeklerini Teknotel Telekom Bulut üzerinde tanımlı Cloud Repository’e alabilirsiniz.

Bu özellikten yararlanmak için yedek alınan ortamda lisanslı bir VBR çözümünün olması ,Teknotel Telekom Uzaktan Yedekleme servisinin alınması ve Teknotel Telekom Bulut Servis Provider olarak VBR’a eklenmelidir.

VBR üzerinde Home Sekmesinde bulunan “Backup Job” seçimi ile devam edilir. Job ismi ve açıklaması girilir.

VBR kurulumu sonrasında eklenmiş olan Vmware vCenter’daki sunuculardan Teknotel Telekom Bulut’a yedeklenecek olan sanal makine seçimi yapılır.

Backup repository’de servis sağlayıcı ekleme adımı sonrasında oluşan Teknotel Telekom Bulut’daki Cloud Repository seçimi ve Restore Point değeri girilir.

 

Advanced Settings ,Backup sekmesinden backup ların incremental ve Active Full Backup ayarları yapılır.

Advanced Settings ,backup zinciri ve sıkıştırma / tekilleştirme metodları belirlenir. İsteğe bağlı olarak data encryption uygulanabilir.

Uygulama tabanlı yedeklemelerin tutarlı olabilmesi adına awareness backup tanımlarının yapıldığı pencerede düzenlemeler yapılır.

Son olarak Job schedule tanımları yapılır.

Apply sonrası Finish diyerek Backup Job hazırlanmış oldu. Start edebilirsiniz.

2) Sanal Sunucu Yedeğini Teknotel Bulut’dan Geri Dönme

VBR üzerinde Home sekmesinde Backup üzerinde Vmware vSphere seçilir.

Sonrasında Restore from backup ile devam edilir.

Entire VM restore seçilir.

Add VM ile Teknotel Telekom Bulut üzerindeki Cloud Repository üzerindeki önceden yedeklenen VM ler görülür ve sonrasında hangi VM geri dönülmek isteniyorsa seçimi yapılır.

Restore edeceğimiz VM için hedef platform gösterilir, Host & Datastore ve Network switch seçimleri yapılır ve restore task başlatılır.

Dikkat edilmesi gereken nokta; sunucu üzerine mi yazacak yoksa ayrı bir sunucu olarak mı restore edilecek? Bunun için aşağıdaki görsele dikkat etmeniz gerekir.

Sunucu ismini değiştirmezseniz diğerinin üzerine yazacaktır. Ayrı bir makine olarak restore edilecekse ismini değiştirmeniz gerekecektir.

Dökümanda anlatılan özelliklerin teknik terimler için Terimler-Kavramlar Sözlüğünden faydalanabilirsiniz.