Veri merkezinizdeki fiziksel ESXI ana bilgisayarları, yönetici kümenizin gereksinimlerini karşılamak için yeterli CPU ve RAM sağlamalıdır. Ayrıca Sanal Veri Merkezi ortamınız, yönetici kümesinin gereksinimlerini karşılamak için yeterli depolama alanı sağlamalıdır. Teknotel tarafından sağlanan bu ortam ile birlikte Sanal Veri Merkezinizde sunucularınız üzerinde ilgili değişiklikleri yapabilme imkanınız vardır.

Sunucu kurulumunuz sırasında CPU/RAM/DISK ayarları yapmaktasınız. Bu yazımızda VcloudDirector ortamınızda yer alan sunucularınızda upgrade/downgrade işlemlerini açıklayacağız. İlk aşamada yaptığınız düzenlemeyi sonradan değiştirmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Örnek olarak; ilk aşamada 2 GHZ cpu, 2 GB ram ve 30 GB disk alanı şeklinde değerler verilmiştir.

1) CPU Upgrade/Downgrade İşlemleri

Cpu Upgrade işleminizi sunucu Power On durumda yapmak için  “Virtual CPU hot add” seçeneğini enable etmeniz gerekmektedir. İlk kurulum sonrası bu seçeneği Enable ediniz. Aksi taktirde Enable etmediğinizde sunucu Power On durumda Upgrade işlemi yapmazsınız.

Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi 2 Ghz CPU değerini sunucu Power On durumdayken 4 Ghz olarak upgrade etmiş olduk.

  • CPU Downgrade işlemleri veya Cores per socket işlemleri için yine de sunucunun Power Off olması gerekmektedir.

2) RAM Upgrade/Downgrade İşlemleri

RAM Upgrade işleminizi sunucu Power On durumda yapmak için “Memory hot add” seçeneğini enable etmeniz gerekmektedir. İlk kurulum sonrası bu seçeneği Enable ediniz. Aksi taktirde enable etmediğinizde sunucu Power On durumda Upgrade işlemi yapmazsınız. Edit diyerek ilgili işlemleri yapabilirsiniz.

  • RAM Downgrade işlemleri işlemleri için yine de sunucunun Power Off olması gerekmektedir.

3) Disk upgrade/Downgrade İşlemleri

Hard Disks seçeneğine geldiğinizde disklerinizi görebilirsiniz. İsterseniz ikinci, üçüncü disk ekleyebilirsiniz. Veya kullanmadığınız diğer diskleri komple delete ortamdan kaldırabilirsiniz. Delete edebilirsiniz. Ancak varolan disk üzerinde downgrade işlemi yapılamamaktadır. Diskler büyür, küçülmez.