BGP AS numarası, RIPE üzerinde kayıtlı LIR olmak veya bir LIR tarafından sponsorluk ile temin edilebilmektedir.

BGP AS numarası, multi-homed çoklu bağlantı ile internet erişimi sağlayan sistemlerin, ip adreslerini her bir upstream servis sağlayıcıya duyurulması amacı ile kullanılır.

Teknotel Telekom, müşterilerine BGP AS tahsisi ve IP tahsisi konularında danışmanlık, sponsorluk sağlamaktadır.

Teknotel Telekom, BGP AS25145 ve AS-Teknotel AS-SET ile hizmet sağlamaktadır.

BGP yapacak olan müşterilerimizin BGP anonsları için RIPE Route Object altında Origin-As olarak AS25145 kaydını, kendi AS-Set’leri içerisinde import/export olarak AS25145 kayıtlarını eklemeleri gerekmektedir.

Teknotel Telekom ve Upstreamleri tarafından, müşteri ve genel network trafiğinin, abuse edilmesini önlemek amacı ile;

  • distributed access-list ve filter access-list yapıları uygulanmaktadır.
  • private networks veya route object / RPKI kaydı olmayan, hatalı olan anonslar; bgp leaking ve hijacking önlemek amacı ile filtre edilmektedir.
  • IPv4 için minimum /24, IPv6 için minimum /48 BGP anonsları kabul edilmektedir.
  • BGP bağlantıları için MD5 authentication key kullanılmaktadır.

Teknotel Telekom, RIPE (Réseaux IP Européens / RIPE, French for “European IP Networks”) LIR (Local internet Registry) olarak hizmet vermektedir. LIR olarak kayıt edilebilmek için yerel otoritelerden ISS (Internet Servis Sağlayıcılığı) lisans veya yetkilendirmesi alınması gerekmektedir.

Teknotel Telekom, İnternet Servis Sağlayıcılığı, Uydu Haberleşme ve Altyapı işletmeciliği Hizmetleri için kayıtlı ve yetkilendirilmiş operatör olarak hizmet vermektedir.

Teknotel Telekom, Veri Merkezi ve Diğer Yer Sağlama hizmetleri için kayıtlı ve yetkilendirilmiş, Ticari Amaçlı Hizmet Veren Yer Sağlayıcıdır.