Yedekten dönüş yaparak Full VM restore ve yeni bir vm olarak restore işlemleri;

Teknotel müşterilerine verdiği bir çok imkan gibi sunucularının backuplarını yönetebilmesi için self service imkanı da vermektedir. Teknotel olarak self service kullanan müşterilemiz Self-Service Portal ile sunucularını backup’tan dönebilme imkanı sunuyoruz. Nasıl mı?

Aşağıdaki adımlar ile Vm’lerinizi restore edebilirsniz.

https://t-backup-01.t-cloud.com.tr:9443/vCloud/MüşteriID ile  size ait olan Self-Service ekranını açın.

Kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın. Size verilen resource pool kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılıyor.

vdc.t-cloud.com.tr’yi seçin.

Karşınıza aşaıdaki gibi bir yönetim ekranı gelecek.

VMs kısmında backuptan geri dönebilmek için Instat Recovery seçeneğini seçiyoruz. (Burada durumunuza göre farklı seçenekleri seçebilirsiniz)

Dönmek istediğimiz zamanın backup tarihini seçip ilerleyin.

Burada “Restore to the orginal location” seçeniğini seçin bu seçenek olan makinenizin Backuptan aynı sanal makinenin içine geri dönüleceğini seçmiş olursunuz. Eğer ki backup’ınızı başka bir yerde geri getirmek istiyorsanız diğer seçeneği yani “Restore to a new location, or with different settings” seçeneğini seçebilirsiniz. Geri getireceğiniz sanal makinenin isminin aynı kalmasını istiyorsanız sol alttaki “Restore VM tags” seçeneğini seçin böylece aynı isimle sanal makine kuracak olacaksınız. Seçimden sonra ilerleyin.

Tercihe bağlı olarak kurulucak olan sanal makinenin açık başlaması için alttaki “Power on VM automatically” seçeneğini seçebilirsiniz. İşlemi burada bitirin. Backup restore yapmış oldunuz.